Home Boxing Boxing schedule

Boxing schedule

by

Need to know what fights are on the horizon? Try the boxing schedule for 2022.

For an inventory of the present champions in all weight lessons, click here.

To go on to a selected month, click on the hyperlinks beneath:

Do not have ESPN? Get instant access.

APRIL | MAY | JUNE


Key dates:


Full schedule:

March 26: Las Vegas (ESPN)

  • Miguel Berchelt vs. Jeremiah Nakathila, 10 rounds, lightweights

  • Jose Enrique Vivas vs. Enrique Baez, 10 rounds, featherweights

March 26: Leeds, England (DAZN)

  • Title battle: Kiko Martinez vs. Josh Warrington, 12 rounds, for Martinez’s IBF featherweight title

  • Maxi Hughes vs. Ryan Walsh, 12 rounds, lightweights

  • Title battle: Maria Cecilia Roman vs. Ebanie Bridges, 10 rounds, for Roman’s IBF ladies’s bantamweight title

  • Dalton Smith vs. Ray Moylette, 10 rounds, junior welterweights

March 26: Minneapolis, Minnesota (Showtime)

  • Tim Tszyu vs. Terrell Gausha, 12 rounds, junior middleweights

  • Michel Rivera vs. Joseph Adorno, 10 rounds, lightweights

  • Elvis Rodríguez vs. Juan Jose Velasco, 10 rounds, junior welterweights

March 26: Dubai, United Arab Emirates

  • Mike Perez vs. Vasil Ducar, 12 rounds, cruiserweights

  • Brian Agustin Arregui vs. Kulbir Dhaka, 10 rounds, junior middleweights

  • Marcos Maidana vs. Yao Cabrera, 6 rounds, middleweights

  • Agustin Mauro Gauto vs. Miel Fajardo, 8 rounds, junior flyweights

  • Lenroy Thomas vs. Agron Smakici, 8 rounds, heavyweights

  • Ramiro Cesena vs. Adam Kipenga, 8 rounds, junior lightweights

  • Austin Trout vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Ramona Graeff vs. Anisha Basheel, 6 rounds, ladies’s lightweights

  • Francisco Daniel Veron vs. Octavian Gratii, 6 rounds, middleweights

  • Frank Zaldivar vs. Baina Mazola, 6 rounds, lightweights

  • Ikram Kerwat vs. Glad Daudi, 6 rounds, ladies’s lightweights

  • Shokran Parwani vs. Abraham Tabul, 6 rounds, cruiserweights

  • Yaser Yueksel vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 29: Thailand

  • Title battle: Petchmanee CP Freshmart vs. Wanheng Menayothin, rematch, 12 rounds, for CP Freshmart’s WBC strawweight title

  • Peerapol Boonchauy vs. Suriyan Satorn, 6 rounds, junior featherweights


APRIL

April 2: Newcastle, England

  • Title battle: Savannah Marshall vs. Femke Hermans, 10 rounds, for Marshall’s WBO ladies’s middleweight title

  • Florian Marku vs. Chris Jenkins, 10 rounds, welterweights

  • Nathan Gorman vs. Scott Alexander, 10 rounds, heavyweights

  • April Hunter vs. TBA, 6 rounds, ladies’s welterweights

April 2: Chihuahua, Mexico

  • Title battle: Yamileth Mercado vs. Zulina Munoz, 10 rounds, for Mercado’s WBC ladies’s junior featherweight title

April 9: Costa Mesa, Calif. (ESPN/ESPN+)

  • Title battle: Mikaela Mayer vs. Jennifer Han, 10 rounds, for Mayer’s IBF and WBO ladies’s junior light-weight titles

  • Giovani Santillan vs. Jeovanis Barraza, 10 rounds, welterweights

  • Jason Moloney vs. TBA, 10 rounds, bantamweights

  • Andrew Moloney vs. TBA, 8 rounds, junior bantamweights

  • Luis Alberto Lopez vs. TBA, 8 rounds, featherweights

  • Duke Ragan vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Virginia Fuchs vs. TBA, 6 rounds, flyweights

April 9: Saitama, Japan (DAZN)

  • Title battle: Gennadiy Golovkin vs. Ryota Murata, 12 rounds, for Golovkin’s IBF middleweight title and Murata’s WBA “super” middleweight title

  • Shuichiro Yoshino vs. Masayuki Ito, 12 rounds, lightweights

  • Title battle: Junto Nakatani vs. Ryota Yamauchi, 12 rounds, for Nakatani’s WBO flyweight title

April 9: San Antonio, Texas (DAZN)

  • Ryan Garcia vs. Emmanuel Tagoe, 12 rounds, lightweights

  • Title battle: Marlen Esparza vs. Naoko Fujioka, 10 rounds, for Esparza’s WBC ladies’s flyweight title and Fujioka’s WBA ladies’s flyweight title

April 9: Los Angeles (Showtime)

  • Erickson Lubin vs. Sebastian Fundora, 12 rounds, junior middleweights

  • Tony Harrison vs. Sergio Garcia, 12 rounds, junior middleweights

April 9: Holstebro, Denmark

  • Title battle: Dina Thorslund vs. Niorkis Carreno, 10 rounds, for Thorslund’s WBO ladies’s bantamweight title

  • Jacob Financial institution vs. Joe Hurn, 8 rounds, tremendous middleweights

  • Michael Nielsen vs. Thomas Essomba, 8 rounds, junior featherweights

  • Payman Akbari vs. Luis Millan, 8 rounds, lightweights

  • Jeppe Moeller Christensen vs. Nika Kulumbegashvili, 6 rounds, cruiserweights

April 15: London

  • Gavin Gwynne vs. Luke Willis, 12 rounds, lightweights

  • Sam Gilley vs. Drew Brown, 10 rounds, junior middleweights

  • Nina Hughes vs. Bec Connolly, 6 rounds, ladies’s featherweights

April 16: Arlington, Texas (Showtime PPV)

  • Title battle: Errol Spence Jr. vs. Yordenis Ugas, for Spences’ WBC and IBF welterweight titles and Ugas’ WBA “super” welterweight title

  • Isaac Cruz vs. Yuriorkis Gamboa, 12 rounds, lightweights

  • Jose Valenzuela vs. Francisco Vargas, 10 rounds, lightweights

  • Cody Crowley vs. Josesito Lopez, 10 rounds, welterweights

April 16: Manchester, England (DAZN)

  • Conor Benn vs. Chris Van Heerden, 12 rounds, welterweights

  • Chris Billam-Smith vs. Tommy McCarthy, 10 rounds, cruiserweights

  • Zelfa Barrett vs. Faroukh Kourbanov, 10 rounds, junior lightweights

  • Jordan Thompson vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Campbell Hatton vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Jack Cullen vs. TBA, 6 rounds, tremendous middleweights

  • Cyrus Pattinson vs. TBA, 4 rounds, welterweights

April 20: Melbourne, Australia

  • Michael Zerafa vs. Issac Hardman, 10 rounds, middleweights

  • Title battle: Cherneka Johnson vs. Melissa Esquivel, 10 rounds, for the vacant IBF ladies’s junior featherweight title

  • Paul Fleming vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

  • Carly Salmon vs. Krystina Jacobs, 8 rounds, ladies’s featherweights

  • Benjamin Bommber vs. TBA, 8 rounds, tremendous middleweights

  • Jack Gipp vs. TBA, 6 rounds, tremendous middleweights

  • Khalid Baker vs. Filimoni Naliva Jr., 6 rounds, cruiserweights

  • Kim-Alina Ross vs. Zoe Putorak, 4 rounds, ladies’s junior middleweights

  • Campbell Somerville vs. Ben Holdsworth, 4 rounds, junior middleweights

April 21: Montreal, Canada

  • Title battle: Marie Eve Dicaire vs. TBA, 10 rounds, for Dicaire’s IBF ladies’s junior middleweight title

April 21: Copenhagen, Denmark

  • Enock Poulsen vs. Franck Petitjean, 12 rounds, for the vacant European junior welterweight title

  • Title battle: Sarah Mahfoud vs. Nina Meinke, 10 rounds, for Mahfoud’s IBF ladies’s featherweight title

  • Heva Sharif vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • Victor Ramon vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

April 22: Liverpool, England

  • Title battle: John Riel Casimero vs. Paul Butler, 12 rounds, for Casimero’s WBO bantamweight title

  • James Dickens vs. Andoni Gago, 10 rounds, featherweights

  • Peter McGrail vs. Uriel Lopez, 6 rounds, junior featherweights

  • Rocky Fielding vs. TBA, 8 rounds, mild heavyweights

April 22: Tokyo, Japan

  • Title battle: Masataka Taniguchi vs. Kai Ishizawa, 12 rounds, for Taniguchi’s WBO strawweight title

  • Yoshiki Takei vs. Shingo Kawamura, 10 rounds, junior featherweights

  • Jin Sasaki vs. Marcus Smith, 8 rounds, welterweights

  • Keisuke Matsumoto vs. Morihisa Iju, 8 rounds, featherweights

  • Tairan Yokote vs. Tomoki Kawasaki, 6 rounds, flyweights

  • Azusa Takeda vs. Motosuke Kimura, 6 rounds, junior feathewrweights

  • Dan D Dillinger vs. Shuhei Uemura, 4 rounds, tremendous middleweights

April 23: London (ESPN+ PPV)

April 23: Glasgow, Scotland

  • Title battle: Hannah Rankin vs. Alejandra Ayala, 10 rounds, for Rankin’s WBA “super” ladies’s junior middleweight title

April 30: Las Vegas (ESPN/ESPN+)

  • Title battle: Shakur Stevenson vs. Oscar Valdez, 12 rounds, for Stevenson’s WBO junior light-weight title, and Valdez’s WBC junior light-weight title

  • Keyshawn Davis vs. Esteban Sanchez, 6 rounds, junior welterweights

April 30: New York (DAZN)

  • Title battle: Katie Taylor vs. Amanda Serrano, 10 rounds, for Taylor’s WBC, WBA, WBO and IBF light-weight titles

  • Jessie Vargas vs. Liam Smith, 10 rounds, junior middleweights

  • Title battle: Franchon Crews-Dezurn vs. Elin Cederroos, 10 rounds, for Crews-Dezurn’s WBC and WBO tremendous middleweight titles and Cederroos’ IBF and WBA tremendous middleweight titles


MAY

Could 7: Las Vegas (DAZN)

Could 11: Queensland, Australia

  • Title battle: Mairis Briedis vs. Jai Opetaia, 12 rounds, for Briedis’ IBF cruiserweight title

  • Justis Huni vs. Kiki Toa Leutele, 10 rounds, heavyweights

Could 14: Los Angeles (Showtime)

  • Title battle: Jermell Charlo vs. Brian Castano, 12 rounds, for Charlo’s WBC, IBF and WBA junior middleweight titles and Castano’s WBO junior middleweight title

Could 21: Phoenix, Arizona (Showtime)

  • Title battle: David Benavidez vs. David Lemieux, 12 rounds, for the vacant WBC interim tremendous middleweight title

Could 28: New York (Showtime PPV)

  • Title battle: Gervonta Davis vs. Rolando Romero, 12 rounds, for Davis’ WBA “regular” light-weight title


JUNE

June 4: Minneapolis, Minnesota (Showtime)

  • Title battle: Stephen Fulton vs. Daniel Roman, 12 rounds, for Fulton’s WBC and WBO junior featherweight titles

June 5: Melbourne, Australia

  • Title battle: George Kambosos Jr. vs. TBA, 12 rounds, for Kambosos’ WBA, IBF, WBO and WBC “franchise” titles

June 18: New York (ESPN/ESPN+)

  • Title battle: Artur Beterbiev vs. Joe Smith Jr., 12 rounds, for Beterbiev’s WBC and IBF mild heavyweight titles and Smith’s WBO mild heavyweight title

June 18: Houston (Showtime)


JULY

July 9: San Antonio, Texas (Showtime)

Source link

You may also like

Leave a Comment